Wybór odpowiedniej ściernicy listkowej dla efektywnego szlifowania - Ścierne
×

Wybór odpowiedniej ściernicy listkowej dla efektywnego szlifowania

Wybór odpowiedniej ściernicy listkowej dla efektywnego szlifowania

Obróbka ścierna jest niezbędna w wielu przypadkach, zwłaszcza jeżeli chodzi o oczyszczanie materiału z różnego rodzaju powłok lub rdzy, a także szlifowanie i wygładzanie powierzchni. W zależności od charakteru konkretnego zadania należy więc dobrać właściwe narzędzie, które poradzi sobie w danych warunkach. Tam, gdzie chodzi o powierzchnie z utrudnionym dostępem lub uzyskanie wysokiej gładkości można użyć np. tarczy szlifierskiej włosy murzyna z włókna szklanego czy zdecydować się na ściernicę listkową. Przekonajmy się, jaką formę mogą przybierać te narzędzia i sprawdźmy, kiedy warto na nie stawiać.

Czym są ściernice listkowe i jak działają?

Ściernice listkowe są wykonane z lamelek zrobionych z elastycznej włókniny lub płótna, które są pokryte nasypem z odpowiedniego ścierniwa np. z elektrokorundu, czyli tlenku aluminium. Lamelki mogą być ułożone promieniście lub wachlarzowo. Przy układzie promienistym w grę wchodzą ściernice trzpieniowe z metalowym rdzeniem osadzanym w szlifierce lub wiertarce, albo ściernice nasadzane, przeznaczone np. do szlifierek stołowych. Alternatywą są ściernice wachlarzowe mające postać tarcz ściernych. Podczas pracy lamelki są odchylane dzięki sile bezwładności, a ich końce mogą uderzać w materiał, odspajając go stopniowo i szlifując albo wygładzając. Zaletą ściernic listkowych jest łatwość, z jaką dopasowują się one do nieregularności obrabianych powierzchni, sprawdzając się np. przy wałkach, otworach i złożonych profilach otwartych.

Co ma znaczenie przy wyborze ściernicy listkowej?

Podstawowym kryterium przy wyborze ściernicy listkowej będzie gradacja wykorzystywanego w niej nasypu oraz jego rodzaj, który musi być dopasowany do obrabianego materiału. Liczy się także średnica robocza narzędzia oraz ułożenie lamelek, a zatem wybór między ściernicą wachlarzową (tarczową) a trzpieniową lub osadzaną, ponieważ powinien on odpowiadać wielkości i typowi powierzchni przeznaczonej do obróbki. Warto też zwrócić uwagę na liczbę zalecanych obrotów.

Powiązane przez tagi

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień