Wpływ jakości ściernic diamentowych na efektywność pracy - Ścierne
×

Wpływ jakości ściernic diamentowych na efektywność pracy

Wpływ jakości ściernic diamentowych na efektywność pracy

Wiele materiałów wymaga wykorzystania obróbki ściernej. By uzyskać odpowiednie rezultaty potrzebne będą jednak właściwie dobrane narzędzia. W dobrych hurtowniach materiałów ściernych można znaleźć szeroką gamę produktów przydatnych przy rozmaitych zadaniach tego rodzaju. Przekonajmy się, czym są ściernice diamentowe i sprawdźmy, dlaczego ich jakość ma znaczenie.

Co trzeba wiedzieć o stosowaniu ścierniwa diamentowego?

Obróbka ścierna wymaga zastosowania materiału, który ma większą twardość niż ten, jaki ma być przy jego pomocy kształtowany. W zależności od sytuacji w grę wchodzą więc różne substancje takie jak choćby tlenki glinu, czyli tzw. elektrokorund, a także węglik krzemu, cyrkon lub rozmaite materiały ceramiczne. Wśród ścierniw, które osiągają najwyższe twardości, szczególną popularnością cieszy się diament syntetyczny, który doskonale sprawdza się przy obróbce stali, betonu i kamienia naturalnego. Każde ścierniwo musi jednak być wykorzystane w odpowiedni sposób. W przypadku drobin diamentowych może to być tzw. ścierniwo nasypowe umieszczone na powierzchni tkaniny lub metalu, jak przy tarczach szlifierskich bądź ścierniwo spojone przybierające np. postać pasty lub dowolnego typu ściernicy.

Jakie są rodzaje ściernic diamentowych?

Ściernice diamentowe mogą być narzędziami spojonymi, a zatem takimi, gdzie materiał jest połączony odpowiednią substancją w porowatą strukturę, zużywającą się w miarę stosowania. Na ogół mają one formę płaskiego dysku. W grę wchodzą także ściernice garnkowe, będące wydrążonym walcem z płaskim dnem znajdującym się z jednej strony oraz ściernice talerzowe, mające postać pustego w środku stożka. Powszechnie używa się też ściernic trzpieniowych. Nazwą tą określa się często również tarcze z nasypem, które w praktyce są używane najczęściej. Mogą one zawierać diamentowe drobiny wtopione w metal przez lutowanie albo zgrzewanie laserowe. Geometria tarcz obejmuje nasyp ciągły lub segmentowy, a wśród nich znajdują się zarówno płaskie, przeznaczone do cięcia, jak i garnkowe, stosowane przy szlifowaniu. Od dobrego połączenia ścierniwa z tarczą zależy jakość i trwałość narzędzia, a tym samym jego efektywność.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień