Jak wybrać odpowiednią ściernicę do konkretnego zastosowania: lamelkowa, listkowa czy trzepieniowa? - Ścierne
×

Jak wybrać odpowiednią ściernicę do konkretnego zastosowania: lamelkowa, listkowa czy trzepieniowa?

Jak wybrać odpowiednią ściernicę do konkretnego zastosowania: lamelkowa, listkowa czy trzepieniowa?

Obróbka różnych materiałów często wymaga sprawnego i szybkiego pozbywania się naddatku w celu otrzymania gładkiej oraz jednolitej powierzchni. By uzyskać satysfakcjonujące rezultaty, stosuje się rozmaite materiały ścierne dopasowane do specyfiki konkretnego zadania, a także geometrii danego elementu i charakterystyki substancji, z jakiej został on zrobiony. Zależnie od sytuacji w grę wchodzi sięgnięcie po rozmaite rozwiązania od papieru ściernego do szlifierek taśmowych aż po ściernice listkowe. Przekonajmy się, czym wyróżniają się te ostatnie i sprawdźmy, jaka jest ich charakterystyka oraz przeznaczenie.

Czym są ściernice listkowe i jaki są ich rodzaje?

Ściernice listkowe to narzędzia przeznaczone do obróbki ubytkowej przez szlifowanie powierzchni. Są one wykonane z lamelek, które są zrobione z elastycznej włókniny albo płótna, co pozwala na dopasowywanie się ich do opracowywanego elementu. Lamelki są pokryte nasypem ze ścierniwa o koniecznej przy danym zadaniu charakterystyce np. z elektrokorundu albo węglika krzemu. W zależności od specyfiki materiału ściernice listkowe mogą być dostępne z lamelkami ułożonymi promieniście albo wachlarzowo do osi obrotu. W układzie promienistym występują ściernice nasadzane, które są przeznaczone np. do szlifierek stołowych oraz ściernice trzpieniowe. W ich przypadku lamelki są umieszczone w elemencie osadzonym na metalowym rdzeniu, który mocuje się w uchwycie wiertarki bądź szlifierki. Przy ustawieniu wachlarzowym ściernice mają postać tarcz ściernych.

Na jakiej zasadzie działają ściernice listkowe?

Ściernice listkowe mogą zbierać naddatek dzięki temu, że ich lamelki są odchylane za sprawą siły bezwładności, co sprawia, że ich końce uderzają w powierzchnię obrabianego materiału, powodując jego stopniowe odspajanie. Umożliwia to efektywne szlifowanie lub wygładzanie. Ściernice listkowe sprawdzają się doskonale przy pracy z elementami o nieregularnej strukturze. Można nimi obrabiać metal, drewno lub tworzywo w zależności od zastosowanego nasypu. Świetnie nadają się do profili otwartych o skomplikowanej geometrii, a także otworów, wałków i tulei.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień