Włóknina sprasowana: niezbędny materiał w nowoczesnych procesach szlifierskich - Ścierne
×

Włóknina sprasowana: niezbędny materiał w nowoczesnych procesach szlifierskich

Włóknina sprasowana: niezbędny materiał w nowoczesnych procesach szlifierskich

Obróbka ścierna jest niezbędna do uzyskiwania powierzchni o jednolitej strukturze oraz wysokiej gładkości. Do usuwania naddatku stosuje się w jej ramach rozmaite narzędzia i materiały od papierów ściernych po ściernice lamelkowe. Jednym z rozwiązań specjalistycznych przydatnych przy niektórych zadaniach okazuje się włóknina sprasowana. Przekonajmy się, co ją wyróżnia i sprawdźmy, w jakich formach się ją oferuje, a ponadto zobaczmy, kiedy warto po nią sięgać.

Czym jest włóknina szlifierska?

Włóknina szlifierska to materiał ścierny, który powstaje przez połączenie syntetycznych włókien poliestrowych, które są pokryte spoiwem w postaci żywicy oraz ziaren ścierniwa. Włókna są ze sobą sprasowane, co gwarantuje wymaganą do efektywnej obróbki gęstość, a jednocześnie ułatwia wykorzystywanie powstałych narzędzi. Zaletami sprasowanych włóknin szlifierskich jest wysoka odporność na odkształcenia mechaniczne, co zwiększa żywotność używanych narzędzi. Wykazuje ona również doskonałą wytrzymałość na obciążenia termiczne, co z kolei zapobiega rozgrzewaniu się materiału wskutek silnego tarcia. Co ważne, włókniny mogą być stosowane zarówno przy pracach prowadzonych na sucho, jak i przy obróbce z zastosowaniem cieczy.

W jakich postaciach występuje włóknina sprasowana?

Sprasowana włóknina ścierna występuje w rozmaitych formach i wersjach. Najczęściej stosowane są w niej nasypy z elektrokorundu oraz węglika krzemu. Wykonuje się z niej ściernice w postaci tarcz oraz krążków, a także ściernice trzpieniowe. Dostępne są także pady zrobione z tego materiału oraz arkusze. Włókniny ścierne nadają się do pracy na powierzchniach o różnej geometrii. Będą użyteczne, zwłaszcza jeżeli chodzi o obróbkę stali szlachetnej, metali kolorowych czy tworzyw sztucznych oraz drewna. Włóknina ścierna będzie też niezastąpiona przy elementach lakierowanych lub malowanych.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień